Стандарти
Жаростійка сталь
Жаростійка (окалиностійка) сталь - це сталь, що має стійкість проти корозійного руйнування поверхні в газових середовищах при температурах понад 550 °C, що працює в ненавантаженому або слабонавантаженому стані.
Жаростійкість (окалиностійкість) сталі характеризується опором окислення при високих температурах. Для підвищення окалиностійкості сталь легують елементами, які змінюють склад та будову окалини. В результаті введення в сталь необхідної кількості хрому (Cr) або кремнію (Si), що мають більшу спорідненість з киснем (O), ніж залізо (Fe), в процесі окислення на поверхні утворюються щільні оксиди на основі хрому або кремнію. Тонка плівка, що утворюється, з цих оксидів ускладнює процес подальшого окислення. Щоб забезпечити окалиностійкість до температури 1100 °C сталі повинні бути не менше 28% хрому (наприклад сталь 15Х28). Найкращі результати виходять при одночасному легуванні сталі хромом та кремнієм.
Маркування
Приклад: 20Х25Н20С2.
Цифри спочатку маркування вказують на вміст у вуглецю сталі в сотих частках відсотка.
Літера без цифри - певний легуючий елемент із вмістом сталі менше 1%:
Х - хром;
Н - нікель;
С - кремній;
Т - титан;
М - молібден.
Літера та цифра після неї - певний легуючий елемент із вмістом у відсотках (цифра).
Класифікація
Жаростійкі сталі поділяються на кілька груп:
хромисті сталі феритного класу;
хромокремні сталі мартенситного класу;
хромонікелеві сталі аустенітно-феритного класу;;
хромонікелеві аустенітні сталі.
Хромисті сталі феритного класу
Приклад: 15Х25Т, 15Х28.
Можуть застосовуватися для виготовлення зварних конструкцій, що не зазнають дії ударних навантажень при температурі експлуатації не нижче мінус 20 °C; для виготовлення труб для теплообмінної апаратури, що працює в агресивних середовищах; апаратури, деталей, чохлів термопар, електродів іскрових запальних свічок, труб піролізних установок, теплообмінників; для спаїв зі склом. Жаростійкість - до 1100 °C.
Хромокремністі сталі мартенситного класу
Приклад: 40Х10С2М.
Застосовуються для виготовлення клапанів авіаційних двигунів, автомобільних та тракторних дизельних двигунів, кріпильні деталі двигунів.
Хромонікелеві сталі аустенітно-феритного класу
Приклад: 20Х23Н13.
Застосовуються для виготовлення деталей, що працюють при високих температурах у слабко навантаженому стані. Жаростійкість до 900-1000 °C.
Хромонікелеві аустенітні сталі
Приклад: 10Х23Н18, 20Х25Н20С2.
Застосовуються для виготовлення листових деталей, труб, арматури (при знижених навантаженнях), а також деталей печей, що працюють при температурах до 1000-1100 °C у повітряній та вуглеводневій атмосферах