Стандарти

Чугун

Чугун - сплав заліза з вуглецем (та іншими елементами). Вміст вуглецю в чугуні не менше 2,14% (точка граничної розчинності вуглецю в аустеніті на діаграмі станів): менше – сталь. Вуглець надає сплавам заліза твердість, знижуючи пластичність та в'язкість. Вуглець у чугуні може бути у вигляді цементиту і графіту. Залежно від форми графіту та кількості цементиту, виділяють білий, сірий, ковкий та високоміцний чугуни. чугуни містять постійні домішки (Si, Mn, S, P), а деяких випадках також легуючі елементи (Cr, Ni, V, Al та інших.). Як правило, чугун тендітний.

Види чугуну :

Білий чугун

У них весь вуглець знаходиться у зв'язаному вигляді (Fe3C). Залежно кількості вуглецю діляться на:

Цементит у зламі — світлий, тому такі чугуни назвали світлими. Білі чугуни застосовуються в основному для виготовлення чугунів, які отримують шляхом відпалу.

Сірий чугун

Сірий чугун - це сплав заліза, кремнію (від 1,2-3,5%) і вуглецю, що містить також постійні домішки Mn, P, S. У структурі таких чугунів більша частина або весь вуглець знаходиться у вигляді графіту пластинчастої форми . Злам такого чугуну через наявність графіту має сірий колір.

Ковкий чугун

Ковкий чугун отримують тривалим відпалом білого чугуну, в результаті якого утворюється графіт пластівцевої форми. Металева основа такого чугуну: ферит та рідше перліт. Ковкий чугун отримав свою назву через підвищену пластичність та в'язкість (хоча обробці тиском не піддається). Ковкий чугун має підвищену міцність при розтягуванні і високий опір удару. З ковкого чугуну виготовляють деталі складної форми: картери заднього моста автомобілів, гальмівні колодки, трійники, косинці і т.д. Маркується ковкий чугун двома літерами та двома числами, наприклад КЧ 370-12. Літери КЧ означають ковкий чугун, перше число-межа міцності (в МПа) на розрив, друге число - відносне подовження (у відсотках), що характеризує пластичність чугуну.

Високоміцний чугун

Високоміцний чугун має у своїй структурі кулястий графіт, який утворюється в процесі кристалізації. Кулястий графіт послаблює металеву основу не так сильно, як пластинчастий, і не є концентратором напруги.

Залежно від вмісту вуглецю сірий чугун називається доевтектичним (2,14-4,3% вуглецю), евтектичним (4,3%) або заевтектичним (4,3-6,67%). Склад металу впливає структуру матеріалу. Залежно від стану та вмісту вуглецю в чугуні розрізняють: білі та сірі (за кольором зламу, що обумовлюється структурою вуглецю у чугуні у вигляді карбіду заліза або вільного графіту), високоміцні з кулястим графітом, ковкі чугуни, чугуни з вермікулярним графітом. У білому чугуні вуглець є у вигляді цементиту, в сірому — переважно у вигляді графіту.

У промисловості різновиду чугуну маркуються таким чином:

+380 (95) 202-79-57

Дзвінок

Email

Адреса

Дзвінок

Email

Адреса

Телефон

+380 (95) 202-79-57

Зворотний дзвінок

Дзвінок

Email

Адреса

Зворотній зв'язок

Дзвінок

Email

Адреса

Адреса

04119, г. Киев, Шевченковський район

Телефон

+380 (95) 202-79-57