Стандарти
Інструментальна вуглецева сталь
Інструментальна вуглецева сталь — сталь із вмістом вуглецю від 0,7 % та вище. Ця сталь відрізняється високою твердістю та міцністю (після остаточної термообробки) та застосовується для виготовлення інструменту. Інструментальна вуглецева сталь ділиться на якісну та високоякісну. Зміст сірки та фосфору в якісній інструментальній сталі – 0,03 % та 0,035 %, у високоякісній – 0,02 % та 0,03 % відповідно. Випускається за ГОСТ 1435-99 наступних марок: У7; У8; У8Г; У9; У10; У11; У12; У7А; У8А; У8ГА; У9А; У10А; У11А; У12А. Стандарт поширюється на вуглецеву інструментальну гарячекатану, ковану, калібровану сталь, сріблянку.
До групи якісних сталей відносяться марки сталі без літери А (наприкінці маркування), до групи високоякісних сталей, більш чистих за вмістом сірки та фосфору, а також домішок інших елементів — марки сталі з літерою А. Букви та цифри у позначенні цих марок стали означають: У - вуглецева, наступна за нею цифра - середній вміст вуглецю в десятих частках відсотка, Г - підвищений вміст марганцю. Гідність вуглецевих інструментальних сталей полягає в основному в їх малій вартості і досить високій твердості в порівнянні з іншими інструментальними матеріалами. До недоліків слід віднести малу зносостійкість та низьку теплостійкість.
Класифікація інструментальних сталей
Інструментальні сталі поділяються на наступні категорії:
Сталь інструментальна вуглецева
Сталь інструментальна легована
Сталь інструментальна валкова
Сталь інструментальна штампова
Сталь інструментальна швидкорізальна
Застосування інструментальної вуглецевої сталі
У7, У7А Для інструментів по дереву: сокир колун, стамесок, долот; пневматичних інструментів невеликих розмірів: зубил, обтискання, бойків; ковальських штампів; голкового дроту; слюсарно-монтажних інструментів: молотків, кувалд, борідок, викруток, комбінованих плоскогубців, гострогубців, бічних кусачок та ін.
У8, У8А, У8Г, У8ГА, У9, У9А Для виготовлення інструментів, що працюють в умовах, що не викликають розігріву ріжучої кромки; обробки дерева: фрез, зенківок, поковок, сокир, стамесок, долот, пилок поздовжніх та дискових; накатних роликів, плит та стрижнів для форм лиття під тиском олов'яно-свинцевих сплавів. Для слюсарно-монтажних інструментів: обтискання для заклепок, кернерів, борідок, викруток, комбінованих плоскогубців, гострогубців, бічних кусачок. Для калібрів простої форми та знижених класів точності; холоднокатаної термообробленої стрічки товщиною від 2,5 до 0,02 мм, призначеної для виготовлення плоских і кручених пружин та пружних деталей складної конфігурації, клапанів, щупів, берд, ламелів подвійних ножів, конструкційних дрібних деталей, у тому числі для годинника і т.д. .
У10А, У12А Для сердечників.
У10, У10А Для голкового дроту.
У10, У10А, У11, У11А Для виготовлення інструментів, що працюють в умовах, що не викликають розігріву ріжучої кромки; обробки дерева: пилок ручних поперечних та столярних, пилок машинних столярних, свердл спіральних; штампів холодного штампування (витяжних, висадкових, обрізних та вирубних) невеликих розмірів та без різких переходів по перерізу; калібрів простої форми та знижених класів точності; накатних роликів, напильників, шаберів слюсарних та ін. , конструкційних дрібних деталей, у тому числі для годинника і т. д.
У12, У12А Для мітчиків ручних, напилків, шаберів слюсарних; штампів для холодного штампування обрізних та вирубних невеликих розмірів та без переходів по перерізу, холодновисадкових пуансонів та штемпелів дрібних розмірів, калібрів простої форми та знижених класів точності.
У13, У13А Для інструментів з підвищеною зносостійкістю при помірних та значних питомих тисках (без розігріву ріжучої кромки); напилків, лез для гоління та ножів, гострих хірургічних інструментів, шаберів, гравірувальних інструментів.